Kontaktný formulár

E-mail

Vaša správa


Mockup.sk

 
 

Blog

 
 

Vráť trochu kreativity medzi nás

Vráť trochu kreativity medzi nás

Určite sa vám už stalo, že ste sa chceli na celý projekt vykašlať. Keď sa hodiny, až dni trápite nad projektom a nie a nie nič vymyslieť. O to horšie, keď máte o celom projekte od zákazníka zase raz "mnoho informácií". Skúšate naivne urobiť vhodnú grafiku, texty, či čokoľvek a keď sa na to pozriete ste ešte bezradnejší.

Martin Kováčik / 25.12.2013

Ale to je všetko v poriadku. Každý má občas deň, kedy to proste tak dobre nejde. Ak máte nejaký svoj dobrý spôsob, aký na vašu kreativitu funguje, kľudne nám napíšte a podeľte sa s nami o vaše nápady. Na internete som našiel zopár tipov zvyšujúcich kreativitu a chuť znova zapracovať na projekte. Podľa môjho názoru ich určite treba vyskúšať. Samozrejme podľa toho, koľko máte času a či práve nesedíte v kancelárií pri nahnevanom šéfovi. Avšak tým môžete ušetriť neskôr kopu času nad neúspešnými pokusmi dokončiť si robotu. Veď posúdte sami.

1. Skúste myslieť ako niekto iný
Skúste sa pozrieť na problém "inými očami". Zvoľte si človeka, ktorý môže mať niečo spoločné s vašou prácou, alebo projektom a popremýšľajte, ako by postupoval, reagoval. Možno vás napadnú úplne nové myšlienky. Najlepšie sa posadiť od stola a nájsť si úplne iné miesto na akom zvyčajne pracujete.

2. Inšpirujte sa inými
Odveká téma. Kopírovať niektoré prvky po iných, alebo nie? Je to krádež aj keď to pozmením? Našiel som výrok Pabla Picassa, "Dobrí umelci kopírujú, skvelí umelci kradnú". Mienku si o tom spravte sami. Ja osobne nemám talent na kopírovanie. Nedokážem okopírovať žiadny prvok od niekoho iného. Rád pozerám práce iných ľudí aj sa inšpirujem, tým čo sa mi zapáči, no v konečnom dôsledku z toho vyjde úplne iná téma a grafika.

3. Pero a papier
Možno poznáte slovo Doodle. Áno aj google má podobnú činnosť zaužívanú. Avšak v googli je to kreslenie "Loga" do rôznych podôb podľa nejakej historickej udalosti. Google doodles Doodling v skutočnosti používal každý. Minimálne v školských časoch pri nudnej hodine, či prednáške. Mysleli ste na úplne iné veci a pritom ste si len tak kreslili rôzne kresby. Niekedy ani neviete a váš dávno hľadaný nápad máte zrazu na papieri.

4. Meditácia
Meditáciu veľa z vás ešte asi neskúšalo a toľkokrát ste to už videli, počuli o tom. Bohužiaľ nikto to nepraktikuje vo svojom živote. Doporučujem to každému človeku, čo si toto prečíta bež ohľadu nato, či to má ku kreativite pomôcť, alebo nie. Krásne mi s tým pomohol môj kamarát
Marko Tóth: "Meditácia je kultivácia mysle. Zmyslom meditácie je oprostiť sa od myšlienok, prípadne smerovať ich na jednu určitú. Takýmto spôsobom môže človek zvýšiť svoju kreativitu spôsobom vyprázdnenia pohára. Zahltená myseľ je kontra-produktívna kedže je prezvučená rôznymi myšlienkami v podobe zvukov a hlasov. Aby bol človek schopný kreácie, musí vyprázdniť pohár, vytvoriť si priestor kde môžu vznikať a ukladať sa nové myšlienky = nápady a úvahy." Ďakujem brácho.

5. Hlavne pozitívne
Nepoznám nič horšie, ako keď prídete do práce hneď od rána zle naladený. Preto dbajte nato, aby ste mali okolo seba vždy príjemné prostredie. Niekedy aj malá ozdoba pomôže vylepšiť si pracovný priestor. Vždy radšej venovať chvíľu času dostať sa do dobrej nálady, či už hudbou na internete, pokecaním s kolegami, nápojom, jedlom, rozcvičkou, alebo čo na vás funguje. Robte každú prácu s radosťou a nájdite si to, čo vás najviac na nej baví a toho sa držte.

Tuším som vám nepovedal vôbec nič nové, ani žiadny zaručený trik. Ale aspoň som vám pripomenul čo treba vyskúšať keď budete na pokraji zhnusenia v pokračovaní práce.

Na záver malý testík
Test My Creativity - brain test
Super test podľa môjho názoru. Komplexne spracované otázky a nezaberie mnoho času. Bohužiaľ ja mám že vraj podpriemernú kreativitu. A čo vy?


Zaujali sme vás? Kontaktujte nás hneď